• Hedef Gümrük Müşavirliği

    Featured Img 1
  • Tüm Gümrük ve Mevzuat İşlemleri

    Featured Img 1
  • Müşavirlik Hizmetleri

    Featured Img 2

Uluslararasi Ödeme sekilleri


 Akreditifli Ödeme (Letter of Credit)

Alicinin (amir) talep ve talimatina dayanarak bir bankanin (amir banka), belirli bir tutara kadar ve belirli bir vade içinde, akreditifte öngörülen sartlara uygun belgelerin ibrazi karsiliginda ihracatciya (lehdar) ödeme yapacagini taahhüt etmesidir. Akreditif ile, uluslararasi ticari faaliyetler bankalar tarafindan düzenlenmis, taraflar için bir çesit güvence unsuru saglanmis, akreditif kosullari yerine getirildiginde ödeme garantilenmis ve ödeme belgelere dayandirilmis olmaktadir. Akreditifte bankalarca mallar degil, belgeler göz önünde bulundurularak islem yapilir. Akreditif, Dönülemez/teyitli; Dönülemez/teyitsiz veya Dönülebilir/teyitsiz olabilir

 

Vesaik Mukabili Ödeme (Cash Against Documents)

Ihracatçi mallari yükledikten sonra, ülkesindeki bir banka veya ithalatçinin ülkesinde bulunan temsilcisi araciligiyla, sevk belgelerini ithalatçinin ülkesindeki bankaya tahsil talimati ekinde gönderir ve karsiliginin ödenmesinden veya düzenledigi poliçenin ithalatçi tarafindan kabulünden sonra ithalatçiya teslim edilmesini ister. Ithalatçinin bankasi, ithalatçi ödemeyi yapmadan, poliçeli islemlerde ise, poliçeyi kabul etmeden, mali gümrükten çekebilmesi için gerekli olan belgeleri (sevk belgesi, fatura vb) teslim etmez. Mal veya hizmetinin karsiligini tahsil islemi bazinda ihracatçi bir riske giriyor demektir. Çünkü malinin sevkini veya hizmetin yapilmasini, parasinin ödenecegini güvence altina almadan önce gerçeklestirmektedir. Bu nedenle tahsil isleminde ihracatçinin; ? ithalatçiya karsi güveninin tam olmasi, ? ithalatçinin ödeme gücü hakkinda kuskusunun bulunmamasi, ? malin ithal edildigi ülkedeki siyasi, ekonomik ve hukuki sartlarin istikrarli ve güvenilir olmasi gerekmektedir.

 

Mal Mukabili Ödeme (Cash Against Goods)

Mal mukabili ödeme, ithalatçinin satin aldigi malin bedelini, o malin satis sözlesmesinde gösterilen varis yerine gelmesi ve teslim alinmasindan sonra ödemesidir. Bu ödeme seklinde ihracatçi mallari alici adina sevk ettikten sonra, mali temsil eden belgeleri ithalatçiya, ya dogrudan ya da bedelsiz teslim kosuluyla banka araciligiyla gönderir. Ithalatçi mallari gümrükten çektikten sonra mal bedelini öder. Bu ödeme seklinde, ithalatçi, ödeme yapmadan mallari gümrükten çekecegi ve kontrol imkani bulacagi için avantajlidir. ihracatçi ise, ithalatçinin mal bedelini ödememesi riski ile karsi karsiyadir. Ancak, çok güvenilen bir müsteriye uygulanabilir

 

Pesin Ödeme (Advance Payment)

Mal bedelinin, ihracat gerçeklestirilmeden önce alici tarafindan transferi anlamina gelir. Ihracatçi mal bedelini banka araciligiyla tahsil eder ve karsiliginda bankadan döviz alim bordrosu alir. Pesin ihracatta döviz alim bordrosu gümrük tarafindan da onaylanir. Ihracat süresi DAB tarihinden itibaren 18 aydir. Aksi durumda mal bedeli faizi ile alici firmaya iade edilir. Dövizin yurda nakit olarak gelmesi durumunda dövizi getiren kisinin gümrükten döviz beyan tutanagi almasi gereklidir. Bankalar döviz beyan tutanagina istinaden alis yapar ve ayrica gümrüklerden döviz beyan tutanaginin onayini talep ederler. Gümrükten onay alinmadigi durumda, DAB geçersiz sayilir.

 

Kabul Kredili Ödeme (Acceptance Credit)

Mal bedelinin belli bir vadede ödenmesini taahhüt eden ve bu ödemeye bir Poliçenin araç oldugu ödeme seklidir. Bir baska ifade ile kabul kredisi satilan malin bedelinin bir poliçeye baglandigi vadede saticiya ödendigi bir ödeme seklidir. Bu kredi vesaik ile birlikte ibraz edilen poliçenin ithalatçi veya buna ilaveten ithalatçinin bankasi tarafindan kabul edilmek suretiyle kullanilir. Kabul kredili ödemede taraflara bankalar aracilik ederler ve bunun için komisyon alirlar. Saticinin düzenledigi poliçe sadece alici tarafindan kabul edilmis ise ?trade acceptance? vardir. Poliçenin bir banka tarafindan kabul edilmesi öngörülebilir. Bu durumda banka poliçeyi kabul eder veya ithalatçinin kabulüne aval verebilir. Buna ?banker?s acceptance? denilmektedir. Bu ödeme seklinde vadeli alim yapmak isteyen ithalatçiya karsi ihracatçi, poliçeye bankanin kabul veya aval varmesiyle kendini garanti altina almis olmaktadir. 6. Alici Firma Prefinansmani (Purchaser Prefinance) Alici Firma Prefinansmani, ihracata konu olan ürünün üretiminin finansmaninda kullanilmak üzere ithalatçidan bedelin kismen veya tamamen saglanmasidir. Alici Firma Prefinansmaninda, pesin ödemede oldugu gibi mal gönderilmeden önce mal bedeli gelmektedir. Ithal edilecek mal karsiligi para, önceden ithalatçi tarafindan ihraç malinin üretim veya tedarik edilmesi için kredi olarak gönderilir; fakat ihracatin yapilmasi aninda mal bedeli haline gelir.

            

Alici Firma Prefinansmani (Purchaser Prefinance)

Alici Firma Prefinansmani, ihracata konu olan ürünün üretiminin finansmaninda kullanilmak üzere ithalatçidan bedelin kismen veya tamamen saglanmasidir. Alici Firma Prefinansmaninda, pesin ödemede oldugu gibi mal gönderilmeden önce mal bedeli gelmektedir. Ithal edilecek mal karsiligi para, önceden ithalatçi tarafindan ihraç malinin üretim veya tedarik edilmesi için kredi olarak gönderilir; fakat ihracatin yapilmasi aninda mal bedeli haline gelir.

       

Özel Takas (Special Barter)

Özel Takas, mal ve/veya hizmet ihraç ve ithalinde karsilikli olarak taraflarin yine ayni gerçek veya tüzel kisiler olmasi halinde, ihraca ve ithale konu olan mallarin bedellerinin herhangi bir para hareketi söz konusu olmaksizin, kismen veya tamamen birbirleriyle takas edilebilmesi olarak tanimlamistir.

 

Bagli Muamele (Dependent Transaction)

Dis Ticarette, ihracata konu mallarin, hizmetlerin ve teknolojilerin bedellerinin dis ticarette taraf olan ülkeler ve firmalar arasinda yapilan anlasmaya istinaden para yerine geçen diger mal, hizmet ve teknoloji ithalatiyla karsilanmasi ve aradaki arti ya da eksi farklarin döviz transferleri ile kapatilmasidir.