• Hedef Gümrük Müşavirliği

    Featured Img 1
  • Tüm Gümrük ve Mevzuat İşlemleri

    Featured Img 1
  • Müşavirlik Hizmetleri

    Featured Img 2

Incoterms Teslim sekilleri

Incoterms Teslim sekilleri

Tüm tasima modlarini kapsayan klozlar 

Kisa Tanimi

Ingilizce Açilimi

Türkçe Açilimi

Kullanildigi Tasimacilik Türü

EXW

Ex Works

Fabrikada Teslim

Karayolu, Havayolu, Demiryolu, çok araçli tasimacilik

FCA

Free Carrier

Tasima Vasitasinin Yaninda Teslim

Karayolu, Havayolu, Demiryolu, çok araçli tasimacilik

CPT

Carriage Paid To

......... kadar Navlun Ödenmis

Karayolu, Havayolu, Demiryolu, çok araçli tasimacilik

CIP

Carriage And Insurance Paid To..

(....... kadar Navlun ve Sigorta Ödenmis

Karayolu, Havayolu, Demiryolu, çok araçli tasimacilik

DAT  

Delivered At Terminal

Teminalde Teslim

Karayolu, Havayolu, Demiryolu, çok araçli tasimacilik

DAP  

Delivered At Place

Belirlenen Noktada Teslim

Karayolu, Havayolu, Demiryolu, çok araçli tasimacilik

DDP

Delivered Duty Paid

Gümrük Vergileri Ödenmis Olarak teslim

Karayolu, Havayolu, Demiryolu, çok araçli tasimacilik

Sadece deniz ve iç su yolunu kapsayan klozlar

Kisa Tanimi

Ingilizce Açilimi

Türkçe Açilimi

Kullanildigi Tasimacilik Türü

FAS

Free Alongside Ship

Geminin yaninda teslim

Denizyolu, iç su yolu

FOB

Free On Board

Gemiye Yükleyerek (Küpestesinden geçmis) Teslim

Denizyolu, iç su yolu

CFR

Cost And Freight

Mal Bedeli ve Navlun Ödenmis Olarak

Denizyolu, iç su yolu

CIF

Cost, Insurence And Freight

Mal Bedeli, Sigorta ve Navlun Ödenmis Olarak Teslim

Denizyolu, iç su yolu

.

EXW

 Ex Work 

Ticari isletmede Teslim

Kullanildigi Tasimacilik Türü Karayolu, Havayolu, Demiryolu, Çok Araçli Tasimacilik
 
Teslim seklinin özellikleri : Satici mallari isletmesinde daha önce belirlenen tarihte alicinin emrine hazir tutarak aliciya bildirir. Alici mallari isletmeden teslim alarak ihraci için gerekli belgeleri hazirlar gümrük islemlerini tamamlayarak mallari kendi ülkesine ithal eder. Mallarin isletmede teslim edilmesinden itibaren malla ilgili bütün masraf ve risk alici tarafindan karsilanir.
 
Saticinin Sorumluluklari : Satici sözlesme kosullarina uygun mali hazirlayarak belirtilen tarihte veya süre içinde yine anlasmada belirtilen yerde (Fabrika, depo, büro vb.) mallari alicinin emrine amade tutar. Mallarin emrine hazir tutuldugunu aliciya bildirir. Alicinin ihracat ile ilgili belgeleri alabilmesi için yardimci olur. Alicinin talep etmesi halinde, tüm masraf ve riski aliciya ait olmak üzere tasima acentasi ile anlasma yaparak, düzenlettigi tasima belgesini varis yerinde mallari teslim alabilmesi için aliciya gönderir.
Alicinin Sorumluluklari : Sözlesme kosullarina uygun olarak mal bedelini öder. Tüm masraf ve risk kendisine ait olmak üzere ihracat ve ithalat islemleri için gerekli olan lisans, vb. idari ve ticari belgeleri düzenler. Mallarin ihracat ve ithalat ile ilgili gümrük islemlerini yaptirmak ve Gümrük vergilerini ödemekle sorumludur. Mallari saticinin isletmesinde teslim aldigi andan itibaren malla ilgili tüm risk ve masraflar alicinin sorumlulugundadir. Mallarin tasitilmasi amaciyla tasima acentasi ile anlasarak navlun bedelini öder.

 

FCA

 Free Carrier 

Belirlenen Yerde Tasimaciya Teslim

Kullanildigi Tasimacilik Türü :Karayolu, Havayolu, Demiryolu, Çok Araçli Tasimacilik
 
Teslim seklinin özellikleri : Bu teslim seklinde satici mallari gümrük islemlerini tamamlayarak, belirlenen tarihte ve yerde ilk tasiyicinin gözetimine devrettigi anda teslim islemlerini tamamlamis olur. Bu andan itibaren malla ilgili tüm masraf ve riskler aliciya geçer. Navlun ücreti de diger tüm giderler gibi alici tarafindan ödenir. 
 
Saticinin Sorumluluklari : Satici sözlesme kosullarina uygun mali hazirlayarak, alicinin ülkesinde istenen gerekli belgeleri düzenler ve Gümrük masraflarini öder. Alicinin talep etmesi üzerine durumunda tasima acentasi ile tüm masraflari aliciya ait olmak üzere anlasir. Mallari tasiyiciya veya tasima acentasinin gözetimine belirlenen tarihte ve yerde teslim eder. Teslim anina kadar bütün masraf ve riskler saticinin yükümlülügündedir.
 
Alicinin Sorumluluklari : Sözlesme kosullarina uygun olarak mal bedelini öder. Ithalat ile ilgili belge veya izinleri alarak gümrük vergisi ve masraflarini ödemekle yükümlüdür. Tasima acentasi ile anlasma yaparak navlun ücretini öder. Belirlenen tarihte ve yerde mallarini teslim alir. Bu andan itibaren bütün masraflar ve risk aliciya aittir. 

 

CPT

Carriage Paid To ....

  Tasima,.....'e kadar ödenmis

Kullanildigi Tasimacilik Türü :Karayolu, Havayolu, Demiryolu, çok araçli tasimacilik
 
Teslim seklinin özellikleri : Bu teslim sekli özellikle çok araçli tasimacilik türlerinde kullanilir. Satici varis yerine kadar navlun ücretini ödemekle yükümlüdür. Mallari ilk tasiyicinin gözetimine devrettigi andan itibaren malla ilgili bütün risk ve navlun disindaki masraflar aliciya geçer.
 
Saticinin Sorumlulugu : Satici sözlesme kosullarina uygun mali hazirlar. Alicinin ülkesinde kullanacagi lüzumlu belgeleri hazirlar. Gümrük islemlerini tamamlar. Tasima acentasi ile sözlesme yaparak varis limanina kadar olan navlun ücretini öder. Mallari ilk tasiyicinin gözetimine devrettigi andan itibaren malla ilgili tüm risk ve masraflardan kurtulur. Teslimi gerçeklestirildigi ve muhtemel varis tarihini aliciya bildirir.
 
Alicinin sorumlulugu : Sözlesme kosullarina uygun olarak mal bedelini öder. Ithalat için gümrük belgelerini düzenleyerek gümrük islemlerini tamamlar. Gümrük vergilerini öder. Mallarin ilk tasiyiciya tesliminden itibaren navlun disindaki malla ilgili tüm masraf ve riskler aliciya aittir. Transit tasima nedeni ile dogabilecek gümrük masraflarini da alici tarafindan karsilanir. Navlun bedeline dahil degilse bosaltma masraflarini ödeyerek cirolu konsimentoyu acentadan teslim alir.

 

CIP

Carriage and Insurence Paid To...

Sigorta dahil tasima,....'e ödenmis

Kullanildigi Tasimacilik Türü :Karayolu, Havayolu, Demiryolu, çok araçli tasimacilik
 
Teslim seklinin özellikleri : Bu teslim seklinde satici sigorta primi, navlun ve yükleme masraflari ve riskleri üstlenerek mallari yükleyecegi limana getirir. Satici gemi acentasi ile anlasir ve temin eder. Satis sözlesmesindeki mallarin belirtilen tarihte ve yerde yüklemesinin yapildigini aliciya bildirir. Satici sigorta primini ödemek suretiyle yükledigi mal cinsine uygun olan en dar kapsamli nakliyat sigortasi yaptirir.Ancak alici olagandisi risklere (grev, savas, dogal afet vb.) karsi sigorta yaptirilmasini istiyorsa primini kendisi ödemek sartiyla saticidan sigorta kapsaminin genisletilmesini isteyebilir. Satici tarafindan mal bedelinin %10 fazlasi ile yaptirilir. 
 
Saticinin Sorumlulugu : Satici sözlesme kosullarina uygun mali hazirlar. Alicinin ülkesinde kullanacagi lüzumlu belgeleri hazirlar. Gümrük islemlerini tamamlar. Tasima acentasi ile sözlesme yaparak varis limanina kadar olan navlun ücretini öder. Gönderdigi malin sigortasini yaptirir, sigorta primini öder. Mallari ilk tasiyicinin gözetimine devrettigi andan itibaren ilgili risk ve masraflardan kurtulur. Bu andan itibaren navlun ve sigorta primi disindaki malla ilgili tüm masraf ve riskler aliciya aittir. Teslimi gerçeklestirdigini ve muhtemel varis tarihini aliciya bildirir.
 
Alicinin sorumlulugu : Sözlesme kosullarina uygun olarak mal bedelini öder. Ithalat için gümrük belgelerini düzenleyerek gümrük islemlerini tamamlar. Gümrük vergilerini öder. Mallari varis limaninda bosaltma masraflarini ve liman ücretlerini de ödemek suretiyle gecikmeksizin malini bosaltir. Teslim anindan sonra navlun ve sigorta primi disindaki meydana gelen bütün masraflar alici tarafindan karsilanir.

 

DAT

 

Delivered At Terminal

Teminalde Teslim

Kullanildigi Tasimacilik Türü :  Karayolu, Havayolu, Demiryolu, çok araçli tasimacilik
 
Teslim seklinin özellikleri : mallarin, tasima vasitasinca bosaltilmak üzere varis noktasinda aliciya saglanmasi (teslim edilmesini) anlamina gelip, daha önceki DEQ klozunun yerini alip, DEQ’in aksine, multimodal (çoklu vasita için) kullanilabilir. DAT Baska bir deyisle, Esyanin alici ve satici tarafindan belirlenmis olan terminal noktasinda (bu nokta bir liman ya da gümrük antreposu veya alicinin fabrikasi olabilir) bosaltma masraflari satici tarafindan karsilanmis olarak alicinin emrine birakilmasidir. Tüm gümrük islemleri, masraflari, gümrükte dogan vergi, resim ve harçlar aliciya aittir. Kaldirilan terimlerden DAF, DES ve DDU yerine getirilmis bir terimdir.mallarin belirlenen yere tasima maliyetlerini/ terminal baglantili zarar risklerini satici üstlenir.

            

DAP

 

Delivered At Place

Belirlenen Noktada Teslim

Kullanildigi Tasimacilik Türü :  Karayolu, Havayolu, Demiryolu, çok araçli tasimacilik
 
Teslim seklinin özellikleri : mallarin, tasima vasitasinca bosaltilmak üzere belirtilen belirli bir noktada aliciya saglanmasi (teslim edilmesi) anlamina gelir. DAP daha önceki DAF, DES, ve DDU’nun yerini almistir. DAP baska bir deyisle, Esyanin alici ve satici tarafindan belirlenmis olan bosaltma yerinde (bir liman iskelesi, gümrük noktasi, havalimani) bosaltma için hazir durumda nakliye aracinin üzerinde alici emrine birakilmasidir. Tüm gümrük islemleri, masraflari, gümrükte dogan vergi, resim ve harçlar aliciya aittir. mallarin belirlenen yere tasima maliyetlerini/ terminal baglantili zarar risklerini satici üstlenir.

       

DDP

Delivered Duty Paid

  Vergileri Ödenmis Teslim

Kullanildigi Tasimacilik Türü : Karayolu, Havayolu, Demiryolu, çok araçli tasimacilik.
 
Teslim seklinin özellikleri : Bu teslim seklinde DDU teslim sekli ile ayni prensiplere dayanir; ancak DDP teslim seklinde satici birde gümrük vergilerini ödemek zorundadir. Alicinin ülkesindeki yerel bir saticidan farksiz sekilde mallari devreder.
 
Saticinin Sorumlulugu : Satici sözlesme kosullarina uygun mali hazirlar. Kendi ülkesinde ve Alici ülkesinde kullanacagi lüzumlu belgeleri hazirlar. Ihracat ve Ithalat Gümrük islemlerini tamamlar. Tasiyici araci temin ederek navlun ücretini öder. Teslime kadar malla ilgili bütün masraflar ve riskler saticiya aittir. Teslimi alicinin ülkesinde belirlenen yerde ve tarihte gümrük vergilerini de ödemek suretiyle gerçeklestirir.
 
Alicinin sorumlulugu : Sözlesme kosullarina uygun olarak mal bedelini öder ve mallari teslim alir.

 

FAS

Free Alongside

  Gemi yaninda Teslim

Kullanildigi Tasimacilik Türü : Denizyolu , iç su yolu
 
Teslim seklinin özellikleri : Bu teslim seklinde satici mallari geminin yanina kadar getirmekle sorumludur. Mallar gemi rihtiminda ise, yükleme yerine getirerek., Gemi açikta demirli ise mavnalarla geminin yanina kadar götürülerek teslim edilir. Tesliminden itibaren mallarin kaybolmasi veya hasar görmesi gibi rizikolar aliciya aittir. Bu andan itibaren malla ilgili bütün masraflar ve navlun alici tarafindan karsilanir. Bu teslim seklinde ihracat ile ilgili tüm belgeler alici tarafindan hazirlanir. Gümrük islemleri de alici tarafindan yapilir. Alici firma bu ülkede ihracatçi gibi hareket edebilmesi mümkün degilse bu teslim sekli seçilmemelidir.
 
Saticinin Sorumluluklari : Satici sözlesme sartlari uyarinca mallari hazirlar. Alicinin istegi üzerine tüm masraf ve riskler aliciya ait olmak üzere; alicinin ülkesinde istenen gerekli belgeleri ve benzeri idari ve ticari belgeleri almasinda yardimci olur. Mallar belirlenen limanda, belirlenen tarihte alicinin daha önce belirledigi geminin yanina getirmekle teslim islemini tamamlar. Bu andan itibaren malla ilgili tüm masraf ve riskler aliciya geçer. Alicinin istegi üzerine; satici masraflar aliciya ait olmak üzere yükleme belgesinin düzenlenmesini saglar, varis limaninda mallari teslim alabilmesi için aliciya gönderir. Ve gecikmeksizin gerekli bildirimlerde bulunur.
 
Alicinin sorumluluklari : Sözlesme kosullarina uygun olarak mal bedelini öder. Ihracat ve ithalat ile ilgili gerekli belgeleri hazirlar, Gümrük masraflarinin tümünü öder. Tasima acentasi ile anlasma yaparak, geminin yükleme limanina yaklasik ne zaman varacagini saticiya bildirir. Yükleme emrine hazir tutulan mallari teslim alir. Bu andan itibaren bütün masraflar ve risk aliciya aittir.  

 

FOB

Free On Board

  Gemi Bordasinda Teslim

Kullanildigi Tasimacilik Türü : Denizyolu, iç su yolu
 
Teslim seklinin özellikleri : Bu teslim seklinde satici mallari belirlenen tarihte ve yerde, alici tarafindan temin edilen gemiye yüklemeyi gerçeklestirir. Mallar geminin küpestesine (güvertesine) geçtikten sonra meydana gelebilecek her türlü hasar, kayip ve masraflar alicinin sorumlulugundadir. Satici ihracat için gerekli tüm belgeleri hazirlar ve mallarin gümrük islemlerini tamamlayarak teslim eder.
 
Saticinin Sorumlulugu : Satici sözlesme kosullarina uygun mali hazirlar. Belirlenen limanda, belirlenen tarihte alcicnin temin etmis oldugu gemiye yükleme yapar. Alicinin ülkesinde kullanacagi lüzumlu belgeleri hazirlar, gümrük islemlerini tamamlar. Aliciya yüklemenin yapildigini bildirir. Düzenlenen tasima belgesini ve alicinin ülkesindeki kullanacagi gerekli diger belgeleri hazirlayarak ödeme sekline göre aliciya gönderir. Mallarin geminin küpestesini (Güvertesini) geçene kadar meydana gelebilecek her türlü hasar ve kayip saticinin sorumlulugundadir.
 
Alicinin sorumlulugu : Sözlesme kosullarina uygun olarak mal bedelini öder. Ithalat için gümrük belgelerini düzenleyerek gümrük islemlerini tamamlar. Gümrük vergilerini öder. Tasima acentasi ile anlasma yaparak navlun bedelini öder. Yükleme limaninda mallar geminin küpestesini geçtikten sonra malla ilgili tüm masraf ve riskler alicinin sorumlulugundadir. 

 

CFR

Cost And Freight

Mal bedeli ve tasima 

Kullanildigi Tasimacilik Türü : Denizyolu, iç su yolu
 
Teslim seklinin özellikleri : Bu teslim seklinde satici tüm masraf ve riskleri üstlenerek mallari yüklenecegi limana kadar getirir. Gümrük islemlerini yaptirir ve Navlun ücretini ödeyerek yüklemeyi gerçeklestirir. Bu andan itibaren navlun disindaki malla ilgili tüm masraf ve riskler aliciya aittir.
 
Saticinin Sorumlulugu : Satici sözlesme kosullarina uygun mali hazirlar. Alicinin ülkesinde kullanacagi lüzumlu belgeleri hazirlar. Gümrük islemlerini tamamlar. Tasima acentasi ile sözlesme yaparak varis limanina kadar olan navlun ücretini öder. Mallar gemi küpestesini geçtikten sonra navlun disinda meydana gelen tüm masraf ve riskler aliciya aittir. Satici yüklemenin gerçeklestigini ve muhtemel varis tarihini aliciya bildirir. Düzenlenen tasima belgesini ve gerekli diger belgeleri aliciya gönderir.
 
Alicinin sorumlulugu : Sözlesme kosullarina uygun olarak mal bedelini öder. Ithalat için gümrük belgelerini düzenleyerek gümrük islemlerini tamamlar. Gümrük vergilerini öder. Mallari varis limaninda bosaltma masraflarini ve liman ücretlerini de ödemek suretiyle gecikmeksizin malini bosaltir. Tasima süresince malla ilgili olarak yapilmis olan navlun disindaki bütün masraflari ödemek zorundadir.

 

CIF

Cost, Insurence And Freight

  Mal bedeli, Sigorta ve tasima 

Kullanildigi Tasimacilik Türü : Denizyolu, iç su yolu
 
Teslim seklinin özellikleri : Bu teslim seklinde satici sigorta primi, navlun ve yükleme masraflari ve riskleri üstlenerek mallari yükleyecegi limana getirir. Satici gemi acentasi ile anlasir ve temin eder. Satis sözlesmesindeki mallarin belirtilen tarihte ve yerde yüklemesinin yapildigini aliciya bildirir. Satici sigorta primini ödemek suretiyle yükledigi mal cinsine uygun olan en dar kapsamli deniz nakliyat sigortasi yaptirir. Mallar gemiye yüklendikten sonra navlun ve sigorta primi disindaki masraflar ve risk aliciya geçer.
 
Saticinin Sorumlulugu : Satici sözlesme kosullarina uygun mali hazirlar. Alicinin ülkesinde kullanacagi lüzumlu belgeleri hazirlar. Gümrük islemlerini tamamlar. Tasima acentasi ile sözlesme yaparak varis limanina kadar olan navlun ücretini öder. Gönderdigi malin sigortasini yaptirir, sigorta primini öder. Mallari yaklasik hani tarihte varis limaninda olacagini aliciya bildirir. Düzenlenen tasima belgesini ve gerekli diger belgeleri aliciya gönderir.
 
Alicinin sorumlulugu : Sözlesme kosullarina uygun olarak mal bedelini öder. Ithalat için gümrük belgelerini düzenleyerek gümrük islemlerini tamamlar. Gümrük vergilerini öder. Mallari varis limaninda bosaltma masraflarini ve liman ücretlerini de ödemek suretiyle gecikmeksizin malini bosaltir.